Najnowsze Publikacje Z Aktualnym Stanem Prawnym Na 2018 rok
W pakiecie do -66% TANIEJ + Kalkulator Płacowy 2018 + Darmowa Dostawa!

Przegląd interpretacji podatkowych dotyczących PIT – luty 2018

Przegląd lutowych interpretacji podatkowych rozstrzyga m.in.:

  • czy impreza / wyjazd, który nie stanowi integracji generuje dla pracowników przychód?
  • czy dodatek relokacyjny dla pracownika może korzystać ze zwolnienia przewidzianego dla przeniesienia służbowego?
  • czy uiszczane przez spółkę składki ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej członków władz są dla nich przychodem?
  • w jaki sposób rozliczać Ukraińców pracujących w Polsce na umowę o pracę gdy ich pobyt na terenie RP przekracza 183 dni lub gdy jest on krótszy?
  • czy karty rabatowe dla pracowników i członków ich rodzin stanowią przysporzenie majątkowe?

(więcej…)

Jak ustalać rezydencję podatkową cudzoziemców

Od tego czy cudzoziemiec posiada status polskiego rezydenta czy też nie, zależy sposób rozliczania podatkowego stawianego mu do dyspozycji przychodu, do którego najczęściej zaliczamy wynagrodzenie za pracę i inne świadczenia przyznawane z tytułu zatrudnienia.

Z tego powodu ustalanie rezydencji podatkowej obcokrajowców pracujących w Polsce jest bardzo istotne, gdyż decyduje o tym, czy cudzoziemiec podlega w naszym kraju ograniczonemu czy też nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. (więcej…)

Umowa zlecenia z Ukraińcem a podatek i certyfikat rezydencji

Zawarta przez polską firmę umowa zlecenia z Ukraińcem, na wykonywanie określonych prac na terenie RP, wymaga przede wszystkim właściwego jej rozliczenia z podatku. Sposób jego dokonania zależy od długości pobytu obcokrajowca w Polsce oraz od tego, czy przedstawi on certyfikat rezydencji czy też nie.

Obywatel Ukrainy, który nie udokumentuje swojej rezydencji certyfikatem rezydencji, od wynagrodzenia otrzymywanego za zlecenie realizowane na obszarze naszego kraju powinien mieć pobierane przez płatnika zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 20% (na podstawie art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT), ale wyłącznie do 183 dnia „polskiego pobytu” w roku podatkowym. Po przekroczeniu 183 dni pobytu w roku podatkowym, zleceniodawca powinien zacząć pobierać podatek na zasadach ogólnych (czyli zaliczki podatkowe), traktując Ukraińca od tego momentu (od momentu przekroczenia 183 dni) jako osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium RP. (więcej…)