W przypadku zatrudnionych osób oddelegowanych do pracy za granicą, pracodawca odstępuje w Polsce od poboru zaliczek na podatek przy spełnieniu przesłanek wskazanych w przepisie art. 32 ust. 6 ustawy o PIT, czyli w przypadku gdy wypłacane dochody podlegają lub będą podlegać opodatkowaniu poza Polską. Przy tym, okolicznością, o której mowa w przywołanym przepisie nie jest fakt, że pracownik opodatkowuje bądź…
czytaj więcej ➤Miesiąc: styczeń 2018
Jak ustalać rezydencję podatkową cudzoziemców
Od tego czy cudzoziemiec posiada status polskiego rezydenta czy też nie, zależy sposób rozliczania podatkowego stawianego mu do dyspozycji przychodu, do którego najczęściej zaliczamy wynagrodzenie za pracę i inne świadczenia przyznawane z tytułu zatrudnienia. Z tego powodu ustalanie rezydencji podatkowej obcokrajowców pracujących w Polsce jest bardzo istotne, gdyż decyduje o tym, czy cudzoziemiec podlega w naszym kraju ograniczonemu czy też…
czytaj więcej ➤Nowe przepisy PIT o 50 proc. kosztach a sytuacja nauczycieli akademickich
Jak zapewnia resort finansów, nowe przepisy w zakresie autorskich kosztów uzyskania przychodu nie zmieniają sytuacji nauczycieli akademickich. Znowelizowane regulacje w dalszym ciągu umożliwiają stosowanie 50% kosztów tym nauczycielom akademickim, którzy w ramach stosunku pracy tworzą dzieła objęte ochroną praw autorskich.
czytaj więcej ➤Terminarz działu kadr i płac w 2018
Terminowość to nieodłączny obowiązek każdego działu kadr i płac. Z tego powodu – by ułatwić przegląd najważniejszych dat z punktu widzenia kadrowo-płacowego – przygotowaliśmy terminarz na rok 2018 (w podziale na poszczególne miesiące i dni). Z pewnością przyda on się w codziennej pracy.
czytaj więcej ➤Wyjaśnienia resortu pracy dotyczące zatrudniania cudzoziemców w 2018 r.
Resort pracy reagując na pojawiające się w prasie artykuły mówiące o nieprzygotowaniu urzędników na zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców w 2018 r., zawarł w komunikacie z 23 stycznia br. wyjaśnienia kilku istotnych kwestii. Warto się z nimi zaznajomić. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podkreśliło, że nie jest prawdą, że po 1 stycznia 2018 r. nie można wpisać oświadczenia o powierzeniu…
czytaj więcej ➤PIT-11 można wysyłać elektronicznie do pracowników
Przekazanie/przesłanie zatrudnionym osobom (np. pracownikom czy zleceniobiorcom) informacji PIT-11 przez pracodawcę może nastąpić nie tylko przez bezpośrednie jej doręczenie w sposób zwyczajowo przyjęty w każdym miejscu, w którym zastanie się adresata, czy też przez operatora pocztowego, ale również za pomocą środków komunikacji elektronicznej z podpisem elektronicznym na adres podatnika (podany w tym celu). Muszą tu jednak być spełnione określone warunki.…
czytaj więcej ➤Odwołanie od decyzji ZUS krok po kroku – wzór z komentarzem
Każdy płatnik składek zusowskich ma ważne narzędzie pozwalające „walczyć” z niekorzystnymi decyzjami organu rentowego – chodzi tu o odwołanie od decyzji ZUS. Warto z tego narzędzia korzystać, gdyż dzięki niemu sprawa trafia pod ocenę sądu, który zobligowany jest do wnikliwego przebadania spornych aspektów. Aby instytucja odwołania okazała się skuteczna, trzeba przestrzegać określonych reguł. Dzięki naszemu poradnikowi, przeciwstawienie się ZUSowi poprzez odwołanie…
czytaj więcej ➤Składki ZUS przedsiębiorców 2018
Składki ZUS przedsiębiorców w 2018 r. – ujęcie tabelaryczne, uwzględniające, fakt iż: kwota prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej wynosi 4.443 zł, przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w IV kwartale 2017 r. to 4.739,91 zł.
czytaj więcej ➤Dokumentowanie prawa do zasiłków – e-ZLA
Od 1 lipca 2018 r. zaświadczenia lekarskie będą wystawiane wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego. Jeżeli nie będzie to możliwe (np. w razie braku połączenia internetowego), zaświadczenie lekarskie powinno zostać wystawione tzw. w trybie alternatywnym. Gdy pracodawca założy profil na PUE otrzyma natychmiast wiadomość o wystawieniu jego pracownikowi e-ZLA i samo zwolnienie. ZUS w poniższym tekście zawarł m.in. szczegóły odnośnie procedury…
czytaj więcej ➤Przegląd interpretacji ZUS – grudzień 2017 (2)
Druga część przeglądu najciekawszych interpretacji ZUS z grudnia 2017 r. pomaga rozwikłać wątpliwości związane z takimi zagadnieniami jak: czy istnieje obowiązek opłacania składek ZUS od wartości udziału w czynszu najmu samochodu, który będzie opłacał za pracownika zakład pracy? czy należy uwzględniać w podstawie składkowej przychód z tytułu jednorazowej rekompensaty z tytułu zlikwidowanej ulgi w odpłatności za energię elektryczną czy rekompensaty…
czytaj więcej ➤