fbpx

Nowy Kodeks pracy – pracodawcy obawiają się proponowanych rozwiązań

Pomysły Komisji Kodyfikacyjnej, która została powołana do opracowania długo oczekiwanej nowelizacji Kodeksu pracy, spotykają się z coraz większą krytyką ze strony pracodawców. W opinii organizacji Pracodawcy RP, wśród propozycji nowych przepisów nierzadko zdarzają się takie, które uderzają w zasady wolności obywatelskich lub naruszają podstawy demokratycznego państwa prawa. Niektóre grzeszą złym zredagowaniem, przez co są zwyczajnie niejasne. 

czytaj więcej ➤

Konstytucja Biznesu – najważniejsze zmiany dla pracodawców

Konstytucja Biznesu to pakiet 5 ustaw stworzony z myślą o przedsiębiorcach, który: ma za zadanie zreformować i uprościć przepisy dotyczące prowadzenia działalności, zastępuje obowiązującą ustawę o swobodzie działalności gospodarczej będącą dotychczas centralnym aktem prawa gospodarczego. Rozwiązania w nim przewidziane to przede wszystkim: wprowadzenie instytucji działalności nierejestrowej (w przypadkach działalności na mniejszą skalę), „ulga na start” polegająca na zwolnieniu początkujących przedsiębiorców…

czytaj więcej ➤

Noclegi i posiłki w czasie wykonywania obowiązków a przychód pracownika i zleceniobiorcy

Pokrywanie przez pracodawcę kosztów noclegów i posiłków, z których pracownik korzysta w związku z wykonywaniem pracy w miejscu i w czasie wskazanym przez szefa (niebędącym podróżą służbową), nie generuje przychodu do opodatkowania i oskładkowania. Przy czym dotyczy to przede wszystkim tzw. pracowników mobilnych (czyli pracujących w terenie np. przedstawicieli handlowych lub serwisantów). Takie stanowisko prezentowane jest zarówno w orzecznictwie sądowym jak…

czytaj więcej ➤

50% koszty uzyskania przychodu w 2018 r. – kiedy można je stosować

Koszty uzyskania przychodu w wysokości 50% są preferencją, z której niestety coraz trudniej skorzystać. Nie dość, że taka możliwość ograniczona została przez zmiany ustawy o PIT wprowadzone od 1 stycznia 2018 r., to jeszcze resort finansów coraz bardziej restrykcyjnie podchodzi do wymagań, jakie muszą zostać spełnione, aby autorskie koszty mogły znaleźć zastosowanie w konkretnych okolicznościach.

czytaj więcej ➤

Zmiany w regułach dotyczących akt osobowych i wypłacania wynagrodzeń

W dniu 13 lutego 2018 r. w Dzienniku Ustaw pod pozycją 357 opublikowano ustawę 10 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją. Przewiduje ona m.in.: skrócenie z 50 do 10 lat czasu przechowywania dokumentacji kadrowo-płacowej, możliwość prowadzenia ich w formie elektronicznej, ustanowienie bezgotówkowej formy realizowania zobowiązań z tytułu wynagrodzeń jako wiodącej…

czytaj więcej ➤

Wysokość stóp składki wypadkowej od 1 kwietnia 2018 r.

ZUS

Od 1 kwietnia 2018 r. 32 grupy działalności zachowują tę samą kategorię ryzyka i tę samą stopę procentową składki wypadkowej. W przypadku 4 grup następuje podwyższenie wspomnianej składki, natomiast podmioty należące do 28 grup mogą cieszyć się obniżeniem stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Najniższa stopa procentowa składki wypadkowej w nowym okresie składkowym dla grup działalności wynosić będzie 0,67 %,…

czytaj więcej ➤

Przegląd interpretacji ZUS – styczeń 2018

ZUS

Przegląd styczniowych interpretacji ZUS odpowiada na pytania: jak ustalić podstawę składek zusowskich dla osób wykonujących umowę zlecenia w Niemczech, gdy więcej niż jedno wynagrodzenie zostanie wypłacone w tym samym miesiącu?  czy podlega ozusowaniu wartość składki prywatnej opieki medycznej oraz grupowego ubezpieczenia na życie finansowanej pracownikom w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego?  kto jest płatnikiem składek przy wykonywaniu pracy na rzecz własnego…

czytaj więcej ➤

Sąd Najwyższy dopuszcza zmianę regulaminu wynagradzania wbrew woli strony związkowej

Sąd Najwyższy w wyroku 12 października 2017 r. (sygn. akt: II PK 269/16), dopuścił możliwość jednostronnego zmodyfikowania lub nawet uchylenia regulaminu wynagradzania przez pracodawcę, gdy działające u niego organizacje związkowe nie wyrażają na to zgody, a zarazem istnieją obiektywne przyczyny uzasadniające takie posunięcia ze strony zakładu pracy (np. trudna sytuacja ekonomiczna grożąca upadłością firmy).

czytaj więcej ➤

Zatrudnianie cudzoziemców – kolejne zmiany od 12 lutego 2018 r.

Dopiero co od nowego roku zaczęły obowiązywać rewolucyjne zmiany w zakresie zatrudniania obcokrajowców, a ustawodawca już od 12 lutego 2018 r. zaserwował nam kolejne modyfikacje dotyczące kwestii związanych z cudzoziemcami. Z ww. datą weszły wszakże w życie przepisy ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r. poz. 107)…

czytaj więcej ➤

Potrącenia z zasiłków w 2018 (kwoty wolne od potrąceń)

Dokonywanie potrąceń ze świadczeń należnych z ubezpieczenia społecznego (np. z zasiłku chorobowego, opiekuńczego, wypadkowego i macierzyńskiego oraz ze świadczenia rehabilitacyjnego) wymaga przestrzegania m.in. maksymalnej dopuszczalnej kwoty potrącenia, wynoszącej: 60 % kwoty zasiłku brutto – przy egzekucji świadczeń alimentacyjnych egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych oraz należności alimentacyjne potrącane na wniosek wierzyciela na podstawie przedłożonego przez niego tytułu wykonawczego, lub 25 %…

czytaj więcej ➤
1 2