W dniu 6 lutego 2023 r. w Dz.U. pod poz. 240 opublikowano ustawę z dnia 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, która dotyczy głównie dwóch podstawowych zagadnień prawnych: wprowadzenia pracy zdalnej jako stałej formy świadczenia pracy umocowanej w Kodeksie pracy, (przy jednoczesnym uchyleniu regulacji pracy zdalnej w ustawie z dnia 2 marca…
czytaj więcej ➤Miesiąc: styczeń 2023
Wniosek o niepobieranie zaliczek podatkowych od 2023 r. – wzór i zasady stosowania
Istotną zmianą w ramach Polskiego Ładu 2.0 jest umożliwienie od 2023 r. co do zasady wszystkim podatnikom składania wniosku o niepobieranie w danym roku zaliczek podatkowych. Użyliśmy określenia „wszystkim podatnikom”, gdyż przepis art. 31c ustawy PIT, ustanawiający to rozwiązanie, wskazuje zaliczki, o których mowa w art. 32-35 i art. 41 ust. 1 ustawy PIT. Złożenie wspomnianego wniosku jest dozwolone wtedy,…
czytaj więcej ➤Kwoty wolne od potrąceń 2023 + kalkulator
W 2023 r. przewidziano dwukrotną podwyżkę ustawowej płacy minimalnej. Oznacza to tym samym dwukrotne podniesienie obowiązujących kwot wolnych od potrąceń. W okresie od stycznie do czerwca 2023 r. muszą one być ustalane na bazie wynagrodzenia minimalnego wynoszącego 3490 zł, zaś w miesiącach od lipca do grudnia 2023 r. – z uwzględnieniem minimum płacowego na poziomie 3600 zł brutto (zmniejszanego proporcjonalnie…
czytaj więcej ➤Potrącenia z umowy zlecenia 2023 (w tym kwota wolna od potrąceń + kalkulator)
Jak dokonywać potrąceń z umów zlecenia to zagadnienie, które nierzadko przysparza niemałych trudności. Jedną z nich jest kwestia związana z tym, czy, a jeśli tak, to w jakim zakresie i na jakich zasadach stosować przy zleceniobiorcach kwotę wolną od potrąceń W 2023 r. – podobnie jak w 2022 r. – osoby zajmujące się tematyką kadrowo-płacową powinni mieć na uwadze, że…
czytaj więcej ➤Jak rozliczać wynagrodzenie kierowców w 2023 r. (transport międzynarodowy – Pakiet Mobilności) + kalkulator
Rozliczanie wynagrodzeń kierowców realizujących w transporcie międzynarodowym przejazdy poza Polską ostatnimi czasy bardzo się zmieniło. Jest to związane przede wszystkim z wejściem w życie tzw. pakietu mobilności. W 2023 r. w przypadku wspomnianej grupy zawodowej: trzeba na odrębnych zasadach wyznaczać podstawę składek ZUS i podatku; pracodawcy zasadniczo powinni oferować pensję adekwatną do kraju, w którym świadczona jest praca, z tym,…
czytaj więcej ➤Kalkulator wynagrodzeń 2023 umowa o pracę i zlecenie – wyliczenia z brutto na netto i netto na brutto
Rozliczanie wynagrodzeń zatrudnionych osób z roku na roku staje się coraz trudniejsze. Głównie za sprawą narastającej ilości zmian w przepisach zusowskich oraz tych z zakresu podatku dochodowego od osób fizycznych, które znacząco zmodyfikował ostatnimi czasy Polski Ład 2.0 i 3.0. Z tego powodu, przygotowaliśmy w redakcji SerwisKadrowego.pl wyjątkowy kalkulator wynagrodzeń 2023, który wskaże prawidłowy sposób wyliczania kwoty netto na liście…
czytaj więcej ➤Jak wypełnić PIT-11 za 2022
Wypełnianie PIT-11 z uwagi na znaczące zmiany podatkowe nie należy obecnie do najprostszych zadań. Szczególnie utrudnione aktualnie jest sporządzanie wspomnianej informacji dla osób korzystających z „zerowego PIT” i pobierających zasiłki z ubezpieczenia społecznego należne w razie choroby, opieki, wypadku czy macierzyństwa. PIT-11 za 2022 r. sporządzić trzeba w wersji 29 (tylko najnowsze wersje formularzy umożliwiają ich wypełnienie zgodnie z obowiązującymi…
czytaj więcej ➤Jak rozliczać wynagrodzenie (listy płac) pracowników w 2023 r.
Rozliczanie list płac w 2023 r. wymaga uwzględniania sporych zmian wprowadzonych w ramach tzw. Polskiego Ładu 2.0 (czy 3.0 jak niektórzy nazywają modyfikacje przewidziane od 1 stycznia 2023 r.). Najbardziej istotne nowości to te dotyczące przede wszystkim: kwoty zmniejszającej miesięczne zaliczki podatkowe oraz oświadczeń / wniosków z zakresu PIT wpływających na wyliczenia na liście płac. Niniejszy artykuł powstał, aby ułatwić…
czytaj więcej ➤Umowa zlecenia 2023 – kiedy stosować, jak rozliczać + wzór
Wraz z początkiem 2023 r. zaczęły obowiązywać znaczące zmiany w sposobie rozliczania umów zlecenia, które w dalszym ciągu – pomimo kolejnych zapowiedzi co do ich pełnego ozusowania – należą do bardzo popularnych umów cywilnoprawnych (zaliczanych do tzw. umów starannego działania). Co ważne, w przypadku zleceniobiorców – z pewnymi wyjątkami wynikającymi z art. 1 i 8d ustawy z 10 października 2002…
czytaj więcej ➤Wyższe stawki za 1 km przebiegu pojazdów używanych do celów służbowych
Z mocą od 17 stycznia 2023 r. przewidziano wyższe stawki za 1 kilometr przebiegu pojazdów niebędących własnością pracodawcy używanych do celów służbowych. Oznacza to również zwiększenie maksymalnych kwot ryczałtów pieniężnych za korzystanie z prywatnych aut na potrzeby pracodawcy.
czytaj więcej ➤