W aktualnym stanie prawnym, zleceniobiorcy mogą (w dowolnym momencie roku podatkowego) składać płatnikom oświadczenia i wnioski dotyczące: kwoty zmniejszającej podatek, zwolnień podatkowych w ramach „zerowego PIT”, rezygnacji z tzw. ulgi dla młodych w wieku do 26 lat, rezygnacji z kosztów autorskich 50%, niepobierania zaliczek na podatek. Wspomniane oświadczenia i wnioski mogą być składane na wzorze PIT-2 przygotowanym przez resort finansów lub w inny sposób…
czytaj więcej ➤Miesiąc: listopad 2023
Ograniczenia dotyczące korekt dokumentacji rozliczeniowej ZUS
Tylko do 1 stycznia 2024 r. płatnicy składek mogą przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r., natomiast za okres od stycznia 2022 r. – w ciągu 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy. Przypominamy, że przepisy ustawy z 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz…
czytaj więcej ➤Jak w 2023 r. rozliczać wynagrodzenie pracownika – kierowcy „międzynarodowego” po zmianach
W zakresie rozliczania świadczeń należnych kierowcom wykonującym przejazdy międzynarodowe od 19 sierpnia 2023 r. zaszły znaczące zmiany. Przewidują one m.in., że: w przypadku kierowców, których miesięczny przychód jest wyższy niż przeciętne wynagrodzenie, w skład przychodu stanowiącego podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne nie powinna wchodzić kwota stanowiąca równowartość 60,00 EUR za każdy dzień pobytu poza granicami Polski; wolna od podatku…
czytaj więcej ➤Jak w 2023 r. sporządzać listę płac dla oddelegowanego zleceniobiorcy
Do pracy poza granicami RP mogą być oddelegowywani nie tylko pracownicy, ale również np. zleceniobiorcy. Fakt ich wysłania do realizacji określonych zadań na terytorium obcego kraju, komplikuje proces rozliczania przysługujących im świadczeń. Z tego powodu, przygotowaliśmy przykład, którego zadaniem jest uczynienie tego procesu bardziej zrozumiałym.
czytaj więcej ➤Stanowiska wyposażone w monitory ekranowe – zmiany w zakresie wymagań bhp
W dniu 17 listopada 2023 r. weszła w życie opublikowana w Dzienniku Ustaw z 2023 r. pod poz. 2367 nowelizacja rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Stało się to, gdyż: wymagały tego zmiany technologiczne, które nastąpiły od czasu jego wydania; wystąpiła konieczność uaktualnienia…
czytaj więcej ➤Odbiór nadgodzin i jego wpływ na wynagrodzenie pracownika
Wypracowane przez pracownika nadgodziny muszą być zrekompensowane czasem wolnym albo stosownym dodatkiem do wynagrodzenia. Niezależnie od wyboru formy rekompensaty, za pracę w godzinach nadliczbowych pracownikowi zawsze przysługuje normalne wynagrodzenie za każdą z przepracowanych godzin.
czytaj więcej ➤Limit godzin nadliczbowych (czyli dopuszczalna liczba nadgodzin w roku)
Liczba godzin nadliczbowych przepracowanych w związku ze szczególnymi potrzebami pracodawcy nie może przekroczyć dla poszczególnego pracownika zasadniczo 150 godzin w roku kalendarzowym. W niektórych przypadkach limit nadgodzin może być wyższy.
czytaj więcej ➤Zasiłek i wynagrodzenie za pracę zleceniobiorcy (+pomniejszanie płacy za chorobę)
Zdarza się, że osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia ma prawo w jednym miesiącu prawo zarówno do zasiłku z ubezpieczenia społecznego (np. w razie choroby) oraz do wynagrodzenia za przepracowany czas. W takiej sytuacji rodzi się m.in. pytanie: czy i jak pomniejszać zleceniobiorcy wynagrodzenie w przypadku choroby? Sposób dokonywania rozliczeń płacowych w takich okolicznościach zależy przede wszystkich od zapisów umowy…
czytaj więcej ➤Wymiar czasu pracy w listopadzie 2023 r. (+kalkulator)
Wymiar czasu pracy w jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym obejmującym listopad 2023 r. wynosi: 160 godzin; 20 dni do przepracowania (w przypadku podstawowego systemu czasu pracy przewidującego 8-godzinny „roboczodzień”).
czytaj więcej ➤