fbpx

Zapłata za pracownika i zleceniobiorcę zaległych składek ZUS a przychód – sądy kontra resort finansów

Zapłata za pracownika lub zleceniobiorcę zaległych składek ZUS w części, która zgodnie z przepisami powinna być pokryta ze środków zatrudnionego budzi kontrowersje w zakresie tego, czy rodzi to przysporzenie majątkowe po stronie podwładnego czy też nie. Fiskus prezentuje w tej sprawie zupełnie inny punkt widzenia niż sądy. Resort finansów konsekwentnie uznaje, że opłacenie przez pracodawcę z własnych środków składek zusowskich, które winny…

czytaj więcej ➤

Wycieczka w części finansowana z zfśs jako przychód

Coraz częściej w najbliższym czasie będziemy doświadczać ciepłej pogody i dlatego warto się zastanowić już dziś, z jakimi skutkami podatkowymi wiąże się wycieczka w części finansowana z zfśs. Otóż pokrycie przez pracodawcę z zfśs części kosztów wycieczki pracownikowi – na indywidualny wniosek zatrudnionego – należy kwalifikować jako przysporzenie majątkowe (zaoszczędzenie wydatku). W związku z tym podwładny uzyska przychód ze stosunku pracy, który może…

czytaj więcej ➤

Wysokość stóp składki wypadkowej od 1 kwietnia 2017 r. bez zmian

ZUS SerwisKadrowego.pl

W roku składkowym rozpoczynającym się od 1 kwietnia 2017 r. bez zmian pozostanie wysokość stóp składki wypadkowej ustalonych dla grup działalności zgodnie z załącznikiem nr 2 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 listopada 2002 r. w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych…

czytaj więcej ➤

Stosowanie kwoty zmniejszającej zaliczkę podatkową – interpretacja fiskusa

Stosowanie kwoty zmniejszającej zaliczkę podatkową w 2017 r. nastręcza problemów. Dlatego należy zwrócić uwagę na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 21 lutego 2017 r., sygn. 3063-ILPB1-1.4511.408.2016.1.KF. Zaznaczono w niej, że począwszy od 1 stycznia 2017 r. w sytuacji, gdy dochód pracownika (czyli przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu i składki społeczne finansowane przez zatrudnionego) przekroczy kwotę 85.528…

czytaj więcej ➤

Produkty spożywcze dla pracowników a podatek PIT

Nierzadko pracodawcy kupują produkty spożywcze dla pracowników, którzy spożywają je w trakcie wykonywania przez nich obowiązków służbowych. Taka okoliczność rodzi pytanie czy tego typu świadczenie pozapłacowe skutkuje powstaniem po stronie załogi przychodu ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 i 3 w zw. z art. 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób…

czytaj więcej ➤

Wysokość dodatków za nadgodziny – praktyczna tabela

informator-kadrowo-placowy-2017

Wysokość dodatków za nadgodziny wypracowane w niedziele, święto czy dzień wolny z racji 5-dniowego tygodnia pracy to zagadnienie, które nadal sprawia wiele kłopotów. Wiedza w tym zakresie jest niezbędna do prawidłowego rozliczania pracy ponadnormatywnej świadczonej przez pracowników. Z tego powodu zamieszczamy niezbyt rozbudowaną acz praktyczną tabelę, która pozwoli przypomnieć i utrwalić informacje odnośnie tego, jakie dodatki należą się zatrudnionym osobom…

czytaj więcej ➤

Czy pracownika można odwołać z urlopu poprzez email – wyrok SN

W dobie wszechobecnej elektronicznej komunikacji zasadnym jest zadanie pytania: czy pracownika można odwołać z urlopu wypoczynkowego poprzez email? Wskazówki co do odpowiedzi znajdujemy w wyroku Sądu Najwyższego z 8 marca 2017 r., sygn. akt: II PK 26/16. Wynika z niego, że: pracownik korzystając z płatnego urlopu nie ma obowiązku sprawdzania poczty elektronicznej, zwłaszcza, gdy z tego sposobu komunikacji w dotychczasowej praktyce strony stosunku…

czytaj więcej ➤

Zatrudnianie cudzoziemców – plany zmian resortu pracy

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zamierza od 1 stycznia 2018 r. wprowadzić nowe regulacje w zakresie zatrudniania cudzoziemców do wykonywania pracy sezonowej i krótkoterminowej w Polsce. Mają one wejść w życie na mocy nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw. Szczegóły podał resort pracy na stronie www.mpips.gov.pl.

czytaj więcej ➤

Impreza jubileuszowa a przychód pracownika

Czy impreza jubileuszowa to przychód dla pracownika w niej uczestniczącego? Otóż nie. Udział pracowników w imprezie jubileuszowej opłaconej w całości ze środków obrotowych przez pracodawcę, nie generuje po ich stronie przysporzenia majątkowego. Od tego typu świadczenia, mającego na celu integrację pracowników, co jednocześnie przełożyć się ma na lepszą współpracę, zwiększenie wydajności i jakości wykonywanych obowiązków, nie należy więc naliczać zaliczki na…

czytaj więcej ➤
1 2