Od początku czerwca 2017 r. ustawodawca przewidział znaczące zmiany ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (które wskazał w ustawie z 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych oraz niektórych innych ustaw – Dz.U. z 2017 r. poz. 962). Dotyczą one szerokiego spektrum zagadnień, wśród których na szczególną uwagę zasługują m.in.: ograniczenia okresu wykonywania pracy tymczasowej na rzecz konkretnego pracodawcy…
czytaj więcej ➤Miesiąc: maj 2017
Zatrudnianie studentów
Zatrudnianie studentów to bardzo rozpowszechniona wśród pracodawców forma pozyskiwania rąk do pracy. Jej popularność wynika głównie ze stosunkowo niskich kosztów zatrudnienia, możliwości poczynienia znacznych oszczędności w obszarze składek ZUS (np. w przypadku umów zlecenia) czy też pozyskiwania środków z urzędów pracy (np. w postaci refundacji części kosztów poniesionych na wynagrodzenie, nagrody i składki na ubezpieczenia społeczne).
czytaj więcej ➤Zmiany w opłacaniu składek ZUS i inne modyfikacje w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych
Nadszedł czas na kolejne zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, w tym w szczególności: w opłacaniu składek ZUS, w regułach wydawania interpretacji zusowskich, w wydawaniu przez organ rentowy nowego rodzaju decyzji ustanawiających faktycznych płatników składek. Wspomniane modyfikacje zostały przewidziane w ustawie z 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy…
czytaj więcej ➤Firma może wystąpić o zwrot nienależnie zapłaconego w Polsce podatku za oddelegowanych
Firma może wystąpić do fiskusa o zwrot nienależnie zapłaconego w Polsce podatku naliczonego od wynagrodzeń pracowników oddelegowanych do pracy za granicą. Na takim stanowisku stanął NSA w wyroku z 26 stycznia 2017 r., sygn. II FSK 3973/14, wydanym w sprawie dotyczącej pracodawcy, który: wysyłał w ramach oddelegowania pracowników Polaków do pracy w Niemczech, od ich wynagrodzenia odprowadzał w całości zaliczki podatkowe w Polsce, mimo…
czytaj więcej ➤Zapisy kontraktowe o pokrywaniu strat spółki przez menedżera są niedozwolone
Zdarza się, że podmioty zatrudniające stosują zapisy kontraktowe przewidujące pokrywanie ich strat finansowych przez menedżera. Takie praktyki należy uznać za niedozwolone. Nie wolno więc w kontrakcie menedżerskim wpisywać klauzul, w myśl których, jeśli spółka poniesie straty finansowe, wówczas do ich pokrycia zobowiązany będzie menedżer realizujący przedmiotowy kontrakt. Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 30 marca 2017 r., sygn. V CSK…
czytaj więcej ➤Zwrot dla pracownika kosztów dojazdu samochodem do firmy a ZUS
Zwrot dla pracownika kosztów dojazdu samochodem do zakładu pracy winien zostać przeanalizowany przez pracodawcę pod kątem kwestii składek ZUS. Podmiot zatrudniający, który zamierza dokonywać częściowej refundacji podwładnemu wydatków związanych z dojazdem do miejsca pracy jego prywatnym pojazdem, musi ozusowywać tego typu świadczenie. Posiada ono wszakże charakter pieniężnego przychodu ze stosunku pracy i nie wolno w stosunku do niego skorzystać ze zwolnienia składkowego, o…
czytaj więcej ➤Jak rozumieć pojęcie liczba godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu
Pracodawcy często mają wątpliwość odnośnie tego jak rozumieć pojęcie „liczba godzin pracy przypadająca do przepracowania w danym miesiącu”. Prawidłowe „rozszyfrowanie” tego sformułowania jest niezbędne do dokonywania właściwych rozliczeń płacowych. Poruszone zagadnienie jest szczególnie istotne w podmiotach, w których rozkład pracy w poszczególnych miesiącach jest bardzo zróżnicowany, np. w zakładach korzystających z prawa do wydłużenia okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy, co…
czytaj więcej ➤Świadczenia z zfśs a wymiar etatu
Czy na przyznanie i wysokość świadczenia z zfśs wpływać powinien wymiar etatu pracownika? Z całą pewnością nie. Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych winno być uzależnione jedynie od tzw. kryterium socjalnego czyli sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z jego zasobów. Udzielanie wsparcia socjalnego przez zakład pracy w oparciu o przesłanki…
czytaj więcej ➤Polisa ubezpieczeniowa dla pracowników może być zwolniona z ZUS
Polisa ubezpieczeniowa od ciężkich chorób dla pracowników, współfinansowana przez pracodawcę, może być zwolniona ze składek ZUS. Skorzystanie z takiego przywileju będzie możliwe jeśli prawo do wspomnianego świadczenia zostanie zapisane w regulaminie wynagradzania, w którym znajdą się postanowienia przewidujące partycypację pracownika w poniesieniu kosztów nabycia przedmiotowej polisy.
czytaj więcej ➤Czy ryczałty za noclegi dla kierowców mogą być wliczane do podatkowych kosztów po wyroku TK?
Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 24 listopada 2016 r. (sygn. K 11/15) uznającym, że art. 21a ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców jest niezgodny z Konstytucją w części dotyczącej wypłaty ryczałtu za nocleg kierowcom w zagranicznych podróżach służbowych, wśród pracodawców zaczęło pojawiać się pytanie, czy przedmiotowe ryczałty w dalszym ciągu mogą być wliczane do podatkowych…
czytaj więcej ➤