Najnowsze Publikacje Z Aktualnym Stanem Prawnym Na 2018 rok
W pakiecie do -66% TANIEJ + Kalkulator Płacowy 2018 + Darmowa Dostawa!

Czy od zasiłku chorobowego zleceniobiorcy trzeba pobrać zaliczkę na podatek

Wiele podmiotów zatrudniających osoby na podstawie umów zlecenia lub kontraktów menedżerskich ma wątpliwości odnośnie tego, czy od wypłacanych zleceniobiorcom i menedżerom zasiłków z ubezpieczenia społecznego (np. chorobowego, macierzyńskiego bądź opiekuńczego), powinni naliczać i odprowadzać zaliczki podatkowe. W materii tej pojawiają się różne opinie, przy czym przeważający jest pogląd, iż w opisanych okolicznościach płatnicy nie pobierają podatku. Wymienione zasiłki stanowią wszakże przychody z innych źródeł, z których zatrudnieni w oparciu o stosunek cywilnoprawny mają obowiązek rozliczyć się samodzielnie w swoim zeznaniu rocznym na podstawie wystawionego przez zakład pracy druku PIT-8C.

Słuszność takiego stanowiska potwierdzają interpretacje indywidualne: Izby Skarbowej w Warszawie z 24 marca 2010 r., nr IPPB2/415-781/09-4/MK oraz Izby Skarbowej w Poznaniu z 8 czerwca 2012 r., nr ILPB1/415-477/12-2/TW, a także Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 26 stycznia 2018 r. (sygn. 0115-KDIT2-2.4011.404.2017.1.AG). (więcej…)

Kiedy pracodawca odstępuje od poboru w Polsce podatku od oddelegowanego?

W przypadku zatrudnionych osób oddelegowanych do pracy za granicą, pracodawca odstępuje w Polsce od poboru zaliczek na podatek przy spełnieniu przesłanek wskazanych w przepisie art. 32 ust. 6 ustawy o PIT, czyli w przypadku gdy wypłacane dochody podlegają lub będą podlegać opodatkowaniu poza Polską. Przy tym, okolicznością, o której mowa w przywołanym przepisie nie jest fakt, że pracownik opodatkowuje bądź będzie opodatkowywał swoje dochody poza Polską lecz to, że jego dochody podlegają (lub będą podlegać) opodatkowaniu za granicą. W związku z tym nie jest istotne, czy i jak pracownik albo podmiot zatrudniający wywiązują się z obowiązków nałożonych przepisami podatkowymi poza granicami kraju, lecz ważne jest, czy zgodnie z odpowiednią umową o unikaniu podwójnego opodatkowania dochody te podlegają lub będą podlegać opodatkowaniu poza Polską. Tak wskazano m.in. w interpretacjach indywidualnych Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 19 maja 2017 r. (sygn. 1462-IPPB4.4511.154.2017.2.JK3) oraz z 3 stycznia 2018 r. (sygn. 0112-KDIL3-1.4011.330.2017.2.AMN). (więcej…)

PIT-11 elektronicznie dla pracowników tylko za ich zgodą

Przekazanie/przesłanie zatrudnionym osobom (np. pracownikom czy zleceniobiorcom) informacji PIT-11 przez pracodawcę może nastąpić nie tylko przez bezpośrednie jej doręczenie w sposób zwyczajowo przyjęty w każdym miejscu, w którym zastanie się adresata, czy też przez operatora pocztowego, ale również za pomocą środków komunikacji elektronicznej z podpisem elektronicznym na adres podatnika (podany w tym celu). Muszą tu jednak być spełnione określone warunki. Jednym z nich jest uzyskanie zgody pracowników/zleceniobiorców.

Na takim stanowisku stanął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 12 stycznia 2018 r. (sygn. 0114-KDIP3-3.4011.438.2017.1.JK2).  (więcej…)

Przegląd interpretacji podatkowych dotyczących PIT – grudzień 2017

Przegląd interpretacji podatkowych z grudnia 2017 r. przynosi odpowiedzi m.in. na takie pytania jak:

  • czy sfinansowanie pracownikowi kosztów studiów rodzi po jego stronie przychód, który może być wyłączony z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT?
  • czy można uwzględniać kwotę zmniejszającą podatek w przypadku byłego pracownika?
  • czy i jak wykazywać korektę składki na ubezpieczenie zdrowotne w informacji PIT-11?
  • jak stosować zwolnienie z podatku wartości sfinansowanych przez świadczeń na rzecz pracownika z tytułu zakwaterowania?
  • jakie są skutki podatkowe umorzenia pożyczki z zfśs?

(więcej…)

Firmy nie mogą żądać nadpłaty podatku za oddelegowanych i korygować ich list płac

Pracodawcy nie mogą żądać od fiskusa zwrotu zaliczek podatkowych opłaconych za oddelegowanych, których pobyt za granicą przekroczył 183 dni, przez co od pierwszego dnia zagranicznego pobytu powinni oni podlegać pod system podatkowy kraju oddelegowania. W takiej sytuacji nie ma również podstaw do korygowania list płac i zwracania podwładnym pobranych z ich pensji zaliczek na podatek. O nadpłatę podatkową występować mogą sami oddelegowani w swoich rozliczeniach rocznych. Tak stwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z 13 grudnia 2017 r. (sygn. 0111-KDIB2-2.4011.267.2017.1.MZ).  (więcej…)

Zatrudnianie Ukraińców przez osoby nieprowadzące działalności a PIT i ZUS

Obywateli Ukrainy zatrudniają w Polsce nie tylko firmy, ale również coraz częściej osoby prywatne nieprowadzące działalności gospodarczej, np. do opieki. W takiej sytuacji przychody z umów (np. umów zlecenia) zawieranych z Ukraińcami należy kwalifikować do innych źródeł. Wskutek takiej kwalifikacji, w myśl interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 15 listopada 2017 r. (sygn. 0115-KDIT2-2.4011.343.2017.1.ENB), na osobie nieprowadzącej działalności biznesowej dającej pracę obcokrajowcom nie ciążą obowiązki płatnika podatku, w związku z czym nie musi ona:

  • odprowadzać od wypłacanych cudzoziemcowi należności zaliczek podatkowych ani
  • wystawiać informacji o dochodach na druku PIT-8C.

Pozostają jednak obowiązki w zakresie rozliczeń zusowskich (o ile oczywiście dana umowa podpisana z cudzoziemcem stanowi tytuł do ubezpieczeń w ZUS). (więcej…)

Świadczenia pozapłacowe dla osób zatrudnionych w ramach umów cywilnoprawnych a PIT i ZUS

Przychodem zatrudnionego na umowę cywilnoprawną zleceniobiorcy / wykonawcy dzieła / menedżera jest zarówno wartość wynagrodzenia wynikającego z umowy, jak i inne świadczenia pozapłacowe, które przysługują mu na podstawie tej umowy i stanowią dla niego definitywne przysporzenie.

Jednocześnie, jeżeli dla ww. zatrudnionych osób powstanie przychód do opodatkowania, który nie korzysta ze zwolnień przewidzianych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (zwanej dalej ustawą o PIT), podmiot zatrudniający zobligowany jest do realizacji obowiązków płatnika wynikających z art. 41 ust. 1 ustawy o PIT.

W przypadku uzyskania jakichkolwiek nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy zlecenia / umowy o dzieło / kontraktu menedżerskiego, wartość tych świadczeń należy określić w oparciu o treść art. 11 ust. 2a ustawy o PIT, który określa zasady ustalania wartości pieniężnej takich świadczeń.

W razie ponoszenia przez zatrudnioną osobę częściowej odpłatności za uzyskane świadczenie, kwota przychodu ustalana jest jako różnica pomiędzy wartością świadczenia wyznaczoną na podstawie art. 11 ust. 2a ustawy o PIT a kwotą odpłatności uiszczaną przez zatrudnioną osobę.

(więcej…)

Umowa zlecenia i o dzieło a szkolenia bhp i badania lekarskie

Szkolenia bhp oraz lekarskie badania profilaktyczne są wymagane przy umowach zlecenia i o dzieło, jeśli przemawia za tym rodzaj wykonywanej pracy, a także warunki, w jakich ta praca jest świadczona. Potwierdza to wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 4 kwietnia 2013 r. (sygn. akt III AUa 935/12) oraz pismo Departamentu Prawnego GIP z dnia 8 sierpnia 2007 r., znak: GNP/426/4560-364/07/PE, w którym podkreślono, że:

„Przepis art. 304 Kodeksu pracy nie rozstrzyga, w jaki sposób obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy z art. 207 § 2 Kodeksu pracy zostanie zrealizowany. Jeżeli rodzaj wykonywanej pracy, stopień zagrożeń związanych z warunkami pracy lub przebiegiem procesów jest tak znaczny, że wskazane jest, aby nawet do doraźnego wykonywania tych prac lub przebywania w tych warunkach były dopuszczane wyłącznie osoby fizyczne mające odpowiedni stan zdrowia i przeszkolone w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, to pracodawca lub inny podmiot organizujący pracę może wymagać od osoby, z którą zawiera umowę cywilnoprawną (będącą podstawą wykonywania pracy przez samozatrudniającego), poddania się badaniu lekarskiemu lub szkoleniu w zakresie bhp. Wówczas osoba ta ma na podstawie art. 211 Kodeksu pracy obowiązek odbyć szkolenie i poddać się badaniom lekarskim.

Mając na uwadze obecne brzmienie art. 304 Kodeksu pracy, osoby prowadzące w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę na własny rachunek działalność gospodarczą mają obowiązek przestrzegania przepisów i zasad bhp na równi z pracownikami – w zakresie ustalonym przez pracodawcę (lub przedsiębiorcę niebędącego pracodawcą). (…)”. (więcej…)

Pracownik oddelegowany do Niemiec – gdzie odprowadzać podatek

Wiele polskich firm deleguje swych podwładnych do pracy w Niemczech i w związku z tym pracodawcy zastanawiają się nierzadko, gdzie powinni odprowadzać podatek za oddelegowanych. Aby rozstrzygnąć tą kwestię koniecznie trzeba zajrzeć do umowa między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku z dnia 14 maja 2003 r. Wynika z niej jeden generalny wniosek: podatek dochodowy od wynagrodzeń pracowników wysyłanych do wykonywania usług za granicą (Niemcy) powinien być pobierany w Polsce, dopóki nie zostanie przekroczony okres 183 dni wykonywania pracy na terytorium naszego zachodniego sąsiada.

Ale czy to jedyny warunek? (więcej…)

Umowy zlecenia i o dzieło a koszty 50%

Kiedy przy umowach zlecenia i umowach o dzieło można korzystać z autorskich kosztów uzyskania przychodu w wysokości 50%?

Otóż, kluczowe jest tu to, aby czynności wykonywane przez zatrudnioną osobę były twórcze, ich efekt (rezultat) spełniał przesłanki utworu określone w ustawie z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a zatrudniony był twórcą w rozumieniu ww. ustawy. (więcej…)