Pakiet 2 ebooków - Umowy Zlecenia 2017 i Informator Kadrowo-Płacowy 2017

Najnowsze artykuły

Zatrudnianie cudzoziemców – plany zmian resortu pracy

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zamierza od 1 stycznia 2018 r. wprowadzić nowe regulacje w zakresie zatrudniania cudzoziemców do wykonywania pracy sezonowej i krótkoterminowej w Polsce. Mają one wejść w życie na mocy nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw. Szczegóły podał resort pracy na stronie www.mpips.gov.pl.

(więcej…)

Impreza jubileuszowa a przychód pracownika

Czy impreza jubileuszowa to przychód dla pracownika w niej uczestniczącego? Otóż nie. Udział pracowników w imprezie jubileuszowej opłaconej w całości ze środków obrotowych przez pracodawcę, nie generuje po ich stronie przysporzenia majątkowego.

Od tego typu świadczenia, mającego na celu integrację pracowników, co jednocześnie przełożyć się ma na lepszą współpracę, zwiększenie wydajności i jakości wykonywanych obowiązków, nie należy więc naliczać zaliczki na podatek od osób fizycznych. Potwierdza to interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 27 lutego 2017 r., sygn. 0461-ITPB1.4511.103.2017.1.PSZ. (więcej…)

Noclegi na koszt pracodawcy nie są przychodem dla handlowców

Noclegi na koszt pracodawcy nie są przychodem dla pracowników mobilnych (zatrudnionych np. na stanowiskach handlowców czy przedstawicieli handlowych). Po raz kolejny potwierdził to NSA. Tym razem taki pogląd został wyrażony w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 23 lutego 2017 r., sygn. akt II FSK 233/15, w którym wskazano, że zapewnienie noclegu przez pracodawcę pracownikowi pracującemu w tzw. terenie (chodzi tu więc o podwładnych stale się przemieszczających), bezsprzecznie służy wyłączeniu realizacji obowiązku pracowniczego. Zatrudniony nie ma tutaj żadnej swobody w zarządzaniu i rozporządzeniu tym świadczeniem, gdyż wykorzystuje je w konkretnym celu, tj. wykonaniu umówionej pracy. Tym samym nie można mówić o jakimkolwiek „przysporzeniu” lub o „zrefinansowaniu pracownikowi kosztów”, lecz wyłącznie o ich zwrocie. (więcej…)

Zasady przeprowadzania kontroli przez ZUS – informacja ze strony zusowskiej

ZUS SerwisKadrowego.pl

Na stronie www.zus.pl w dniu 13 marca 2017 r. przedstawiono ogólne zasady przeprowadzania kontroli przez ZUS. Dotyczący tego zagadnienia komunikat został opublikowany w związku z art. 78a ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1829 ze zm.), na mocy którego ZUS został zobowiązany do zamieszczenia w Biuletynie Informacji Publicznej ogólnego schematu procedur kontroli wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów.

Aby dowiedzieć się co sprawdza ZUS, jak płatnicy są wybierani do kontroli, jakie są obowiązki płatnika składek podczas kontroli oraz jak przedsiębiorca może sprzeciwić się kontroli, zapraszamy do lektury naszego wpisu. (więcej…)

System rabatowy dla pracowników a składki ZUS

ZUS SerwisKadrowego.pl

System rabatowy dla pracowników, co do zasady, należy zaliczyć do świadczeń pozapłacowych, od których naliczać trzeba składki ZUStakże wtedy, gdy będzie on współfinansowany przez podwładnych. W stosunku do takiego systemu rabatowego, w ramach którego pracodawca co miesiąc będzie przyznawał zatrudnionym osobom punkty rabatowe służące docelowo do ich wymiany na określone benefity (bonusy), nie znajduje zastosowania zwolnienie składkowe wskazane w § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

W opinii ZUS, w wyniku wspomnianego systemu, pracownicy będą otrzymywać świadczenie o charakterze pieniężnym, tzn. środki pieniężne finansowane przez pracodawcę i pracowników wymieniane będą na punkty , a nie na konkretne artykuły, przedmioty lub usługi wynikające z wewnątrzzakładowych uregulowań. Dopiero posiadając określoną ilość punktów pracownik może „wydatkować” je na wybrane świadczenia.

(więcej…)

Jak pomniejszać wynagrodzenie gdy pracownik chorował we wszystkie dni robocze

Wśród osób zajmujących się tematyką kadrowo-płacową często pojawia się pytanie: Jak pomniejszać wynagrodzenie gdy pracownik chorował we wszystkie dni robocze? Zagadnienie to odnosi się do zatrudnionych opłacanych stałą stawką miesięczną, którzy byli nieobecni w pracy z powodu choroby przez wszystkie pracujące dni danego miesiąca. Zdarza się wszakże, że pracownik przedstawia zwolnienia lekarskie obejmujące wyłącznie dni robocze (z wyłączeniem np. wolnych weekendów). W takich okolicznościach, jak stwierdził resort pracy, nie ma potrzeby ustalania wysokości jego wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca, gdyż w danym miesiącu nie były wykonywane żadne obowiązki służbowe przez podwładnego. Potwierdzenie tego znajdujemy w odpowiedzi Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 25 stycznia 2017 r. na interpelację poselską w sprawie interpretacji przepisów dotyczących wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca w przypadku nieobecności pracownika z powodu choroby (znak: K8INT 8901). (więcej…)

Dodatkowe świadczenia dla oddelegowanych podlegają opodatkowaniu

W ocenie fiskusa oddelegowania nie można utożsamiać z pracą mobilną, jeżeli charakter wypełnianych obowiązków służbowych w miejscu oddelegowania nie polega na stałym przemieszczaniu się. Nie należy zatem stosować wniosków płynących z orzecznictwa wydawanego w sprawach pracowników mobilnych do pracowników oddelegowanych. W konsekwencji, nie wolno uznawać, że zapewnienie dodatkowych świadczeń związanych z oddelegowaniem (np. koszty podróży, mieszkania) leży wyłącznie w interesie pracodawcy oraz służy wyłącznie realizacji obowiązku pracowniczego, tak jak ma to miejsce przykładowo w przypadku kierowców czy przedstawicieli handlowych, którzy jako miejsce wykonywania pracy mają w umowie o pracę wskazany obszar, po którym muszą się poruszać w celu prawidłowego i należytego świadczenia pracy, a który to teren obejmuje powierzchnie powiatu, województwa, danego regionu lub nawet całego kraju.

Stąd, w sytuacji, gdy pracodawca zapewnia pracownikowi dodatkowego świadczenia pozapłacowe związane z oddelegowaniem, to wartość tych świadczeń stanowi przychód podlegający opodatkowaniu. (więcej…)

Składkę zdrowotną liczymy odrębnie gdy pracownik zawarł zlecenie z pracodawcą

ZUS SerwisKadrowego.pl

Składkę zdrowotną liczymy odrębnie w przypadku ubezpieczonych zatrudnionych w jednym podmiocie zarówno na podstawie umowy o pracę jak i umowy zlecenia. W takich okolicznościach, składkę na ubezpieczenie zdrowotne kalkulujemy osobno od przychodu uzyskanego w ramach stosunku pracy oraz oddzielnie od należności wypłacanych z tytułu stosunku cywilnoprawnego. Słuszność tego poglądu potwierdza ZUS. (więcej…)

System wynagradzania oraz system ocen pracowników ma być przejrzysty

System wynagradzania oraz system ocen pracowników ma być przejrzysty i precyzyjny. Przypomniał o tym Sąd Najwyższy w wyroku z 16 lutego 2017 r., sygn. akt II PK 11/16. Skład orzekający podkreślił, iż do regulaminu wynagradzania jako zakładowego aktu normatywnego prawa pracy, należy stosować zasady wykładni przepisów prawa. Pracodawca zobligowany jest zatem do klarownego i zgodnego z zasadami prawidłowej legislacji określenia warunków płacowych w tym dokumencie. 

Jeżeli wysokość pensji ma być powiązana z efektywnością pracy, to podmiot zatrudniający musi równocześnie określić system mierników efektywności załogi w sposób zrozumiały i poddający się kontroli.

Wewnętrzne regulacje płacowe, w tym polityka wynagradzania oraz zasady oceniania pracowników powinny być interpretowane przede wszystkim z uwzględnieniem:

  • okoliczności ich wydania,
  • zasad współżycia społecznego oraz
  • ustalonych zwyczajów.

(więcej…)

Pracownicze Programy Oszczędnościowe nie korzystają z wyłączenia ze składek ZUS

ZUS SerwisKadrowego.pl

Pracownicze Programy Oszczędnościowe w formie Grupowego Planu Emerytalnego nie korzystają z wyłączenia ze składek ZUS. W stosunku do takiego świadczenia pozapłacowego nie może znajdować zastosowania § 2 ust.1 pkt 26 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. W myśl tego przepisu zwolnione z oskładkowania są m.in. korzyści materialne przybierające formę niepieniężną – formę zakupu po cenach niższych niż detaliczne artykułu lub usługi. Wspomniane programy są formą współpracy między pracodawcą a pracownikami, a zgromadzony w ich ramach kapitał co do zasady jest wypłacany w chwili nabycia uprawnień emerytalnych, jednak w pewnych sytuacjach pracodawca może udzielić zgody na wcześniejszą wypłatę. Programy tego typu są dodatkowym źródłem pozyskiwania środków pieniężnych na rzecz wypłacanych w przyszłości świadczeń emerytalnych, a każdy pracownik, który do niego przystąpi ma zapewniony dostęp do tych środków pieniężnych (w zakresie określonym przez pracodawcę). Z tego powodu przedmiotowe świadczenie nie spełnia wszystkich przesłanek wskazanych w przywołanym wyżej przepisie rozporządzenia składkowego, nawet jeśli jest ono współfinansowane przez pracownika. (więcej…)